Stilling opdateret d. 22. september - af Ole Korsholm (66)

Klubmesterskab 

 
1. Knud Møller Andersen 1082+1098+1310 3491 points
2. Kenneth Petersen 1072+1084+1158 3315 -
3. Thomas B. Grove 1358+977+887 3221 -
4. Ole Korsholm 1077+1047+1047 3171 -
5. Peter Fischer Jensen 1146+864+874 2883 -
6. Jørgen Thomsen 879+989+996 2864 -
7. Christin Nielsen 1029+883+813 2725 -
8. Anders Nielsen 759+1087+849 2694 -
9. Orla Lind Christensen 696+605+832 2133 -
10. Kurt Thybo 833+923+0 1756 -
 

Tante Karen plakette  100 - 199 km     

1. Jacob B. Lassen i Discus 2a 102,4 km m. 131,70 km/t 1352 points
2. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 104,2 km m. 139,8 km/t 1310 -
3. Kenneth Petersen i Ventus 2cxT/15m 106,3 km m. 109,2 km/t 1076 -
4. Ole Korsholm i ASH 31Mi/21m 111,2 km m. 115,5 km/t 1047 -
5. Kenneth Petersen i Ventus 2cxT/15m 156,5 km m. 98,6 km/t 1027 -
6. Ole Korsholm i ASH 31Mi/21m 127,0 km m. 104,3 km/t 962 -
7. Kenneth Petersen i Ventus 2cxT/18m 111,2 km m. 100,6 km/t 950 -
8. Anders Nielsen i Arcus T 106,3 km m. 99,3 km/t 930 -
9. Christin Nielsen i Ventus 2 CM/18m 114,1 km m. 95,2 km/t 902 -
10. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 107,0 km m. 92,4 km/t 869 -

Svend & Mary plakette  200 - 299 km  

1. Ole Korsholm i ASH 31Mi/21m 216,0 km m. 106,9 km/t 1077 points
2. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 215,0 km m. 102,2 km/t 1071 -
3. Ole Korsholm i ASH 31Mi/21m 218,9 km m. 103,6 km/t 1046 -
4. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 218,9 km m. 97,5 km/t 1025 -
5. Jørgen Thomsen i ASH 31Mi/21m 256,2 km m. 80,9 km/t 846 -
6. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 208,2 km m. 81,0 km/t 844 -
7. Peter Fischer Jensen i Discus 2cT/18m 205,2 km m. 56,1 km/t 618 -

Plakette for bedste trekant  > 250 km    

1. Peter Fischer Jensen i Discus 2cT/18m 302,4 km FAI m. 94,0 km/t 1134 points
2. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 312,8 km FAI m. 95,8 km/t 1098 -
3. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 302,4 km FAI m. 95,3 km/t 1082 -
4. Jørgen Thomsen i ASH 31Mi/21m 304,9 km m. 98,4 km/t 1075 -
5. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/15m 428,9 km m. 74,6 km/t 991 -
6. Jørgen Thomsen i ASH 31Mi/21m 251,5 km m. 88,2 km/t 916 -
7. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 301,1 km FAI m. 75,7 km/t 873 -
8. Jørgen Thomsen i ASH 31Mi/21m 256,2 km FAI m. 80,9 km/t 846 -
9. Peter Fischer Jensen i Discus 2cT/18m 301,1 km FAI m. 69,9 km/t 842 -
10. Kenneth Petersen i Ventus 2cxT/18m 306,3 km FAI m. 73,6 km/t 838 -

Varighed  

1. Jørgen Thomsen i ASH 31Mi/21m 6 timer 46 minutter
2. Hans Christian Kolb i DG600/18m 6 timer 24 minutter
3. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/15m 6 timer 08 minutter

Pokalen for varighed & højdevinding (piloter med max. 150 timer ved sæsonstart)    

1. Mathias K. Skærlund 3 t 08 min / 1908 m 1233 points
2. Mathias K. Skærlund 3 t 56 min / 1381 m 1143 -
3. Mathias K. Skærlund 2 t 48 min / 1281 m 933 -
4. Flemming Halskou Lauridsen 2 t 12 min / 1205 m 814 -
5. Flemming Halskou Lauridsen 1 t 40 min / 1393 m 808 -
6. Lukas Sørensen 1 t 52 min / 1215 m 768 -
7. Flemming Halskou Lauridsen 1 t 43 min / 1226 m 748 -
8. Michael Fosgerau 1 t 55 min / 911 m 653 -

Firkant Pokalen (piloter med max. 150 timer ved sæsonstart)  

1. Lukas Sørensen i Discus b 86,9 km/t 901 point
2. Flemming Halskou Lauridsen i Discus b 69,4 km/t 723 -
3. Flemming Halskou Lauridsen i Discus b 65,6 km/t 680 -

Discus-150 (piloter med max. 150 timer ved sæsonstart)    

1. Michael Fosgerau (10) 2080 point
2. Lukas Sørensen (8) 1719 -
3. Mathias K. Skærlund (6) 1295 -
4. Flemming Halskou Lauridsen (8) 1177 -
5. Peter Thorlund Kjær (2) 455 -
6. Thilde Balsby (3) 436 -
7. Morten Bøndergaard (3) 260 -
8. Johs Rungholm (1) 106 -

Kilometer-Cup (Alle piloter) 

1. Knud Møller Andersen (10) 3311,1 km
2. Jørgen Thomsen (10) 2582,4 km
3. Peter Fischer Jensen (9) 2567,6 km
4. Kenneth Petersen (9) 2494,6 km
5. Thomas B. Grove (6) 1871,9 km
6. Ole Korsholm (9) 1617,9 km
7. Anders Nielsen (7) 1258,4 km
8. Christin Nielsen (4) 1108,7 km
9. Kurt Thybo (3) 817,7 km
10. Orla Lind Christensen (4) 722,7 km