ENDELIG kan vi præsentere en ordentlig stilling i kampen om klubbens pokaler!

Det har været en fantastisk flyvesæson, hvor der er fløjet langt, længe - og hurtigt..!

Fire af årets trekantopgaver rækker til en plads blandt vores Top-25, og mange flere er rigtig tæt på. Det ses ikke ret ofte, og vidner om en stærk sæson...

Det er dog ikke disse trekantsopgaver, der scorer allerhøjest i selve Klubmesterskabet; men derimod de lange og helst også hurtige diplom- og polygonopgaver. Her viser Peter Lorentzen vejen med en flot polygon på 463 km fløjet på Discus b med 96 km/t, en rigtig fin distancediamantflyvning på 508 km med 113 km/t og en dobbelt FAI-trekant på 450 km med 96 km/t, de to sidste fløjet på ASG-29. Sådan bliver man Klubmester!:) 

Så, der har været mange points på spil og pointene ligger tæt! Især kampen om Firkant-pokalen er UHØRT tæt: 0,33 point eller 0,04 km/t..!!!!!

Link: Samlet stilling